Odpiaszczanie koni - wszystko co powinieneś wiedzieć
utworzono 2023-09-27

Najczęściej jest ono spowodowane utrzymaniem na padokach piaszczystych, lub na bardzo ubogich pastwiskach.

Konie poszukując jedzenia wyciągają z ziemi trawę wraz z korzonkami, które są pełne piasku. Taki długotrwały proceder prowadzi do stopniowego odkładania się piasku w przewodzie pokarmowym. Zbyt duże ilości pisku w jelitach utrudniają perystaltykę a w ciężkich przypadkach może dojść do całkowitego zatkania i przemieszczenia a także martwicy jelita.

Zazwyczaj obserwuje się powoli nasilające się objawy kolkowe, zmniejszony apetyt jak i utratę masy konia. Jednak gdy piach zaczopuje już jelito, parametry takie jak tętno, ciepłota ciała i wygląd błon śluzowych ulegają wyraźnym zmianom. W takim przypadku konieczny jest natychmiastowy telefon do lekarza weterynarii.

Najprostsza próba wykrycia zapieszczenia u koni to tzw. test rękawiczki. Polega on na pobraniu świeżej próbki kału rękawicą, wywinięciu jej na drugą stronę, napełnieniu wodą i zmieszaniu pobranej próbki z wodą wewnątrz rękawicy. Rękawicę taką najeży powiesić w bezpiecznym miejscu, umożliwiając powolne gromadzenie się osadu. Po około godzinie należy obserwować, czy w palcach rękawicy nagromadził się piasek- będzie on dobrze wyczuwalny pod opuszkami palców.

W zaawansowanych przypadkach zapiaszczenia wskazane jest także badanie hematologiczne i biochemiczne, które pozwoli ocenić stan odwodnienia jak i zaburzeń elektrolitowych.

Ważne jest zatem regularna profilaktyka. Psyllium jest w stanie stopniowo usuwać nagromadzony piasek w jelitach konia, ważna jest jednak regularność jego stosowania oraz odpowiednie dawkowanie.

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki do odpiaszczania dla koni.

SandXpell Omega Equine, to preparat do odpiaszczania koni, który stosowany okresowo w diecie, zapewni efektywne usuwanie złogów piasku w jelitach. Oprócz wspomnianego wyżej psyllium zawiera także siemię lniane, które jest bogate w zdrowe tłuszcze poprawiając perystaltykę jelit oraz zapewniając zdrową i lśniącą sierść.

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
wyrażenie zgody jest wymagane
© 2021 Eggersmann, All Rights Reserved.
METODY DOSTAWY
DB Schenker GLS
METODY PŁATNOŚCI
Przelewy24 PRZELEW BANKOWY